NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ – 14 kwietnia 2019

 1. Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień, doroczny obchód misterium paschalnego Chrystusa. Na początku każdej Mszy Świętej błogosławimy palmy, odczytujemy fragment o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy. O 15.00 w Mogilnie Msza św. kończąca kurs przedmałżeński.
 2. We wtorek w Mogilnie po Mszy św. o 18.00 spotkanie dla kandydatów do bierzmowania.
 3. W Wielką Środę z kościoła farnego w Mogilnie o 19.00 wyruszymy na drogę krzyżową ulicami miasta i przejdziemy do kościoła MB Nieustającej Pomocy.
 4. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne.
 5. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w liturgii Męki Pańskiej. W naszym kościele liturgię rozpoczniemy o godz. 17.00. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do Grobu Bożego.
  Podczas adoracji odśpiewamy trzy części gorzkich żali. W Wielki Piątek wierni między 18. a 60. rokiem życia, zobowiązani są do zachowania postu ścisłego.
  W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed niedzielą Miłosierdzia Bożego. Nowennę będziemy przeżywać codziennie od Wielkiego Piątku do soboty w Oktawie Wielkanocy odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego przed każdą Mszą św.
 6. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii. Zachęcamy do przyjścia do świątyni na adorację Najświętszego Sakramentu od 15.00 do 17.00. O godz. 15.30 odbędzie się błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny. O 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego. Święcenie potraw w wioskach naszej parafii będzie od 10.00 – proszę zgłosić ks. proboszczowi. W Wielką Sobotę z kruchty kościoła będzie można zabrać wodę święconą.
 7. Wieczorem w sobotę o godz. 21.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować zmartwychwstanie Pańskie. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego a także weźmiemy udział
  w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna oraz procesja rezurekcyjna. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec.
 8. W Niedzielę Zmartwychwstania i w Poniedziałek Wielkanocny Msza św. o godz. 9.30.
 9. W naszej parafii trwają rekolekcje wielkopostne. Prowadzi je O. Dominik, Paulin pracujący w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie. Ofiary składane na tacę przeznaczone będą na działalność misyjną O. Dominika.
 10. Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w przeżycia tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego.